2020

Dom z zadaszeniem

Projekt

Status

Powierzchnia

2020

realizacja

87 M²

Zespół

Roderyk Milik

Dom znajduje się w sąsiedztwie zespołu jednorodzinnych zabudowań dzielnicy Łężyn, przemysłowych zabudowań Cukrowni Gosławice i Jeziora Pątnowskiego. Kontekst, w którym powstał projekt ma bezpośrednie przełożenie na jego charakter.

Prosta forma obiektu przywodzi na myśl tradycyjną wiejską stodołę. Użyte materiały – blacha trapezowa i blacha na rąbek stojący nawiązują do przemysłowego dziedzictwa okolicy.

Rzut Parteru

Zestawienie pomieszczeń

01. WIATROŁAP 2,8m2

02. KORYTARZ 8,6m2

03. ŁAZIENKA 6,6m2

04. SYPIALNIA 1 10,8m2

05. SYPIALNIA 2 9,9m2

06. SYPIALNIA 3 13,2m2

07. TOALETA 2,0m2

08. SALON 24,2m2

09. KUCHNIA 7,1m2

10. SPIŻARNIA 2,6m2

ŁĄCZNIE 87,6m2

11. ZADASZENIE 2,6m2

12. KOMÓRKA 1,8m2

13. KOMÓRKA 5,7m2

Zadaszenie

Charakterystyczne zadaszenie o masywnym dachu mieści przestrzeń do parkowania pojazdów oraz przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Wymiary zadaszenia pozwalają trzymać pod dachem sprzęt wodny poza sezonem, gdy nie jest akurat używany do pływania po wodach Wielkiej Pętli Wielkopolski. Alternatywnie służyć może jako podwójne miejsce postojowe. Komórki lokatorskie o współczesnej formie, wykończone blachą trapezową mogą pomieścić narzędzia, sprzęt ogrodniczy jak i rowery

Przestrzeń zewnętrzna porządkuje zagospodarowanie dookoła obiektu wpływając pozytywnie na odbiór otoczenia.

Z zasięgu wzroku znikają samochody zaparkowane zwyczajowo przed budynkiem, a ogród zyskuje „szopę”

ZADASZENIE

Bryła domu została przedłużona o zadaszone miejsce do parkowania pojazdów. Zadaszenie kontynuuje linię dachu obiektu, tak aby stworzyć kompozycyjną całość

BLISKOŚĆ JEZIORA

Ze względu na bliskość jeziora zadaszenie ma rozmiar pozwalający trzymać pod nim poza samochodem również sprzęt wodny lub dodatkowy pojazd.

MIEJSCE NA ZBIORNIK RETENCYJNY Zaokrąglenia wystające poza obrys budynku można wykorzystać jako miejsce na zbiornik retencyjny dla wody deszczowej. Zbiornik może przyjąć dowolną formę i wygląd - o estetykę zadba zewnętrzna obudowa.

ZEWNĘTRZNE KOMÓRKI

Szczytową ścianę dopełniają dwie zewnętrzne komórki. Służą one przechowywaniu narzędzi, sprzętu ogrodowego i rowerów.

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.