2021

Dom przy pastwisku

Projekt

Status

Powierzchnia

2021

w budowie

75 M²

Zespół

Roderyk Milik

Mateusz Jóźwiak

Maria Majewska

Michał Orlikowski

Obiekt zlokalizowany został pośród malowniczych krajobrazów Wielkopolskiej Krainy Stu Jezior. Naszym zadaniem projektowym było zaproponowanie domu służącego inwestorom jako miejsce rekreacji, optymalnie wykorzystujące walory otoczenia i racjonalnym budżecie realizacji.

Działka posiada szerokie otwarcia widokowe, a topografia terenu charakteryzuje się znacznym pofałdowaniem, co dało szereg możliwości projektowych i znalazło odwzorowanie w bryle budynku.

Obiekt wpisuje się w istniejącą zieleń, która od kilkunastu lat rośnie na działce. Od strony wschodniej budynek graniczy z rozległymi pastwiskami, które stały się inspiracją dla organizacji wnętrza. Pokój dzienny i główna sypialnia zostały wyposażone w największe okna, tak aby w maksymalnym stopniu powiązać je z otoczeniem.

Specyficzna bryła domu jest wynikiem połączenia kubatury efektywnego wnętrza parteru i antresoli znajdującej się na piętrze, z której rozpościera się widok na pasące się nieopodal owce. Poranne słońce, naturalny pejzaż, życie na zwolnionych obrotach- to wszystko oferuje wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Parter znajduje się na dwóch wysokościach, tak aby poziomy budynku dopasować do przyległego terenu. Wejście zaprojektowano od strony północnej zlokalizowanej w strefie wjazdu na działkę. W bryle znalazło się również miejsce dla schowków na sprzęt ogrodniczy, rowery itp.

Jeden z nich ma wysokość, która umożliwia przechowywanie desek SUP, dzięki którym można korzystać z uroków pobliskich jezior. Duże przeszklenia znajdują się na narożniku z ekspozycją na przydomowy ogród, który podziwiać można także z tarasu wykończonego naturalnym deskowaniem.

Konstrukcję zaprojektowano w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Zewnętrzna okładzina to prosty, łatwo dostępny materiał - blacha trapezowa. Ciemna kolorystyka elewacji stanowi tło dla roślinności, a zastosowany materiał ma za zadanie dobrze starzeć się w kontakcie z naturą.

We wnętrzach dominuje sklejka z drzew liściastych. Rozświetla ona pomieszczenia odbijając naturalne światło, którym wypełniony jest dom.

Close

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.