2022

Hala sportowa

Projekt

Status

Powierzchnia

2022

PROJEKT KONCEPCYJNY

3324 M²

Zespół

RODERYK MILIK

MAJA KRZYMINSKA

JULIA KUROWSKA

MARCIN GEZIKIEWICZ

MATEUSZ JOZWIAK

PIOTR JANUSZEWSKI

Miechów to miasto z bogatą historią, której jednym z symboli jest bryła Kolegiaty Grobu Bożego. Charakterystyczna wieża wraz z rozbudowanym zespołem klasztornym stanowi dominantę przestrzenną widoczną również z daleka od miasta. Klasztor wraz z bazyliką stanowią spójny zespół architektoniczno-urbanistyczny. Język urbanistyczny stojący u podstaw tworzenia historycznych, spójnych założeń przestrzennych postanowiono przełożyć na relację pomiędzy istniejącą szkołą podstawową i nowoprojektowanym zespołem pomieszczeń hali sportowej.

Budynek istniejącej szkoły podstawowej stanowi zwartą bryłę o rzucie w kształcie litery “U”, otwartą w kierunku działki przeznaczonej pod nową zabudowę. Projektowana hala sportowa wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi ma za zadanie domykać urbanistykę w lokalnej skali tworząc kompletny urbanistyczny zespół szkolno-sportowy.

Budynek podzielono na trzy zbiory funkcji umożliwiające strefowanie działania obiektu w zależności od pory dnia i aktualnych potrzeb. Podział funkcjonalny znajduje odzwierciedlenie w organizacji bryłowej budynku. Największa z brył “dominanta” mieszcząca w sobie halę sportową zlokalizowana została od strony północnej jako zwieńczenie zespołu budynków. Najbliżej szkoły zaprojektowano wertykalną bryłę “wieżę” z zespołem pomieszczeń biurowych i małych sal sportowych.

Zwornikiem całości jest hall wejściowy, którego obniżona bryła daje szerokie otwarcia widokowe oraz zmniejszenie oddziaływania masywu projektowanej funkcji. Na dachu hallu wejściowego zaprojektowano taras, “dziedziniec”, który stanowi przestrzeń społeczną - “szkolne podwórko” spajającą urbanistykę założenia.

Boisko typu “Orlik” wraz z zewnętrzną siłownią zlokalizowano w zachodniej części terenu, tak aby budynek znajdujący się obok tworzył barierę akustyczną, a ruch kołowy nie wpływał negatywnie na bezpieczeństwo uczniów i użytkowników.

Parking dla samochodów osobowych znalazł swoje miejsce w sąsiedztwie ul. Traugutta, zlokalizowany został równolegle do drogi publicznej celem maksymalnego skrócenia drogi dojazdowej. Miejsca postojowe dla autobusów znajdują się w pobliżu istniejących utwardzeń w południowo-zachodnim narożniku działki.

Hala sportowa dostosowana do uprawiania wszystkich sportów zespołowych. Trybuny podzielono na dwie części. Zabieg ten optymalizuje powierzchnię trybun jednocześnie dając możliwość wielofunkcyjnego wykorzystania hali. Pomieszczenia szatni dla zawodników oraz pomieszczenia trenerów i sędziów zlokalizowano pod dłuższą z trybun z oddzielnym ciągiem komunikacyjnym.

Pozostałe pomieszczenia magazynowe oraz sanitarne zlokalizowano pod krótszą z trybun. Komunikacja usytuowana została w narożnej części hali, tak aby połączyć łatwość zapełniania trybun z nie zakłócaniem widokowym i komunikacyjnym doświadczania wydarzeń sportowych, społecznych i kulturalnych z poziomu trybun.

Podziemny łącznik pomiędzy nowym obiektem, a istniejącą szkołą znajduje się na osi obu budynków zapewniając swobodny przepływ użytkowników. Wprost z łącznika wchodzi się do hallu wejściowego nowego obiektu. Wejścia do obiektu zaprojektowano zarówno od ul. Traugutta jak i od strony szkoły. Pomieszczenia biurowe i administracyjne zajmują najwyższe piętro budynku z otwarciem widokowym w kierunku wieży kolegiaty. Piętra pomiędzy parterem, a najwyższą kondygnacją przeznaczono na sale sportowe, tak aby umożliwić ich niezależne funkcjonowanie co buduje atrakcyjność wynajmu dla różnych użytkowników w tym samym czasie.

Parter zajmują funkcje techniczne oraz usługowe. Bistro zlokalizowano w części parteru sąsiadującej z przestrzenią rekreacyjną, tak aby mogło ono działać restauracyjnie i całodobowo z zewnętrznymi stolikami, ale pełnić również funkcję sklepiku szkolnego i zaplecza gastronomicznego dla hallu wejściowego hali sportowej.

Kolorystyka oraz właściwości estetyczne użytych materiałów odnosi się do okolicznych zabudowań. Okładzinę elewacyjną tworzą panele z siatki cięto-ciągnionej o różnym stopniu przezierności i wielkości perforacji. Elewacja perforowana daje możliwość doświetlania wnętrz sportowych i biurowych światłem dziennym, rozproszonym zapobiegając w sposób naturalny przegrzewaniom się pomieszczeń.

Podziały elewacyjne na materiały o różnej gęstości dodatkowo akcentują strukturę funkcjonalną obiektu odnosząc się do stref i pomieszczeń wymagających nasłonecznienia, jak i tych w których bezpośrednie światło nie jest wskazane. Rytm paneli elewacyjnych oraz poziome miejsca ich łączenia odwzorowują gzymsy oraz ortogonalną siatkę okien sąsiedniego budynku szkoły.

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.