2016

Punkt spacerowy

Projekt

Status

Powierzchnia

2016

projekt koncepcyjny

31 M²

Zespół

Roderyk Milik

Koncepcja usytuowania toalety publicznej przy Alei Antoniego Roguckiego wiąże się nierozerwalnie z ideą połączenia miejsca zamieszkania człowieka z przyrodą. W tym przypadku rolę tą spełnia ciąg spacerowy ciągnący się aż do nabrzeża wiślanego.

Osoby nim spacerujące mają szansę przekrojowo ujrzeć miasto ‘od środka’, poprzez szereg kadrów i przestrzeni towarzyszących tej podróży. Obiekt toalety dzięki swojej formie otwartej na otoczenie ma szansę stać się jednym z akcentów budującym wizerunek nowoczesnego i rozwijającego się miasta.

Schemat funkcjonalny budynku został zaprojektowany w sposób wynikający z formy. Podstawowe moduły toalety połączone są ‘kieszeniami’, zapewniającymi dostęp użytkownika do szeregu funkcji towarzyszących.

Znajdująca się po przeciwległej stronie stacja rowerów sprawia, że ten punkt staje się początkiem ciągu spacerowego dla wielu płocczan. Ławki rozmieszczone na elewacji w formie stalowych wsporników dają natomiast chwilę wytchnienia podczas spacerów.

Materiałem elewacyjnym są panele z blachy perforowanej. Ich użycie wynika z racji zbilansowanych kosztów oraz łatwości wymiany poszczególnych elementów. Kolorystyka została podyktowana przez ‘słomkową’ barwę wysokich traw charakterystycznych dla polskiego krajobrazu. Wzór siatki odwołuje się do kształtu płyty stanowiącej obecnie posadzkę Alei.

Dopełnieniem dla blachy perforowanej jest blacha pełna w grafitowym odcieniu – ten zestaw materiałów przeplata się również we wnętrzach toalety. Uzupełnia go beton terazzo – wywodzące się z Włoch popularne w Polsce tzw. ‘lastryko’ – z uwagi na łatwość w utrzymaniu i dostępność tego materiału.

Close

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.