2023

Restauracja Ohana

Projekt

Status

Powierzchnia

2023

Zrealizowano

54 MKW

Zespół

Paweł Lis, Mateusz Jóźwiak, Roderyk Milik, Monika Kubacka, Ina Charniauskaya

Niewielki lokal w parterze kamienicy przy głównej ulicy Poznania - Św. Marcin. Świadek licznych wydarzeń ważnych dla miasta, w momencie tworzenia projektu położony w epicentrum miejskiej, postpandemicznej rewitalizacji centrum. Czas kiedy większość restauratorów walczyła o przetrwanie swoich lokali, po licznych lockdownach i utrudnieniach. Nasi Inwestorzy w tym momencie decyduje się na odważną decyzję o otwarciu nowego gastronomicznego punktu - chwała mu za to.

Lokal posiada wąską fasadę frontową z centralnie usytuowanym wejściem zaakcentowanym w wywodzący się z postmodernizmu sposób - poprzez trójkątną wnękę. Od boku sąsiaduje z przejściem bramowym, do niegdyś tętniącego życiem, dziś wymierającego Pasażu południowej pierzei Św. Marcina. Po demontażu zniszczonego przez czas sufitu Różowego. Idealne miejsce i warunki by tchnąć nową energię w usługową tkankę podwieszanego lokal nabiera wysokości, tworząc smukłą w proporcjach przestrzeń. Od frontu zaprojektowano salę restauracyjną, na środku długości lokalu zlokalizowano bar oraz toaletę. Pozostała część służy komunikacji, funkcje kuchenne zaprojektowano w podziemiu.

Nazwa restauracji wywodzi się od pochodzącego z hawajskiej kultury słowa oznaczającego rodzinę. Luźna inspiracja ciepłem hawajskich wysp w postaci prawie zawsze widocznego słońca oraz występującymi licznie na wyspach wulkanami wpłynęła na zaproponowaną przez projektantów estetykę. Wyraz plastyczny ścian, posadzki i sufitów zredukowano do monochromatycznej palety czerni i szarości, by na pierwszy plan wyszła, sprowadzona do geometrycznego kształtu, forma “słońca”. Ciepły kolor generowany przez znajdujący się na końcu lokalu obiekt oraz jego kształt nawiązujący do litery “O” tworzą charakterystyczny element zapraszający gości z ulicy do środka.

Funkcjonalnie strefa restauracyjna składa się z czterech części. Otwartej sali restauracyjnej, długiej lady zamontowanej w bramowej witrynie pełniącej funkcję shooting baru, intymnego stolika pod łukiem przeznaczonego na randki i plotki oraz podkreślonego surową blachą głównego baru. Za barem znajdują się zaokrąglone, sięgające sufitu półki oraz miejsce na sprzęt dla obsługi. W przyszłości planowane jest otwarcie ogródka od strony wnętrza Pasażu Różowego.

Kontrast dla ciemnych elementów wnętrza stanowią plamy refleksyjnych materiałów - luster oraz surowego aluminium. Witryny wyłożono obramowaniem z blachy, co potęguje wpływanie rozproszonego światła dziennego do lokalu, z trudną północną ekspozycją. Lustra znajdujące się na jednej ze ścian lokalu tworzą wrażenie dodatkowych okien w lokalu. Po przeciwległej stronie znajduje się donica na egzotyczne rośliny. Stoliki oraz lampy zwisające z sufitu zaprojektowano w sposób umożliwiający zmianę ustawienia wyposażenia, tak aby móc we wnętrzu organizować różnego typu wydarzenia takie jak warsztaty kulinarne, spotkania firmowe i rodzinne, czy imprezy okolicznościowe.

fot. fyfotografy

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.