2021

Siedziba prokuratur

Projekt

Status

Powierzchnia

Budżet

2021

projekt koncepcyjny

23 103 M²

190 000 000 pln

Zespół

roderyk milik

maciej armanowski

bartosz karczewski

aleksandra radkowska

seweryn trzyna

Działka konkursowa w 90% procentach pokryta jest zadrzewieniem. Budynek został zorganizowany dookoła wewnętrznego zielonego dziedzińca stworzonego z istniejącego na działce drzewostanu.

Wyższa bryła budynku wydziela dziedziniec od hałaśliwej Drogowej Trasy Średnicowej, a niższa bryła stanowiąca funkcję śluzy i archiwum wpuszcza do patia południowe światło.

Zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie parkingu jako podziemnego chcąc ocalić jak najwięcej z ponad 1000 istniejących drzew. Parking naziemny nie dawał takich możliwości i prowadził do znacznej wycinki drzew.

Bryłowy układ budynku stanowi odzwierciedlenie bloków funkcjonalnych złożonych z wyodrębnionych jednostek biur prokuratury.

Umiejscowienie obiektu na działce o znaczącej rozpiętości stanowiło wyzwanie. Zaproponowaliśmy układ nawiązujący do siatki kolonii robotniczej im. I. Mościckiego położonego przy ul. Gliwickiej.

Od frontu uzyskaliśmy pas zieleni będący przedłużeniem planowanego w MPZP parku położonego na linii dojścia do obiektu z przystanków tramwajowych i autobusowych. Front, dziedziniec i tereny zielone w głębi działki łączą wysokie przejścia bramowe z lasem „przepływającym” przez obiekt.

Close

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.