2020

Rozbudowa domu kostki

Projekt

Status

Powierzchnia

2020

w realizacji

147 M²

Zespół

Roderyk Milik

Wyremontować? Wyburzać? Przebudować, a może też rozbudować? Przed takimi pytaniami stanęliśmy z razem z Inwestorami na początku tego projektu.

Z drugiej strony takie czynniki jak: atrakcyjna działka w dzielnicy domów jednorodzinnych w Poznaniu, solidnie wybudowany modernistyczny budynek typu kostka z lat 60’oraz zupełnie nowy program funkcjonalny. Odpowiadając na pytania przywołane na starcie zapadła decyzja, aby zrobić to wszystko jednocześnie.

Stara substancja budowlana została wykorzystana jako rama dla nowego układu funkcjonalnego. Oszczędność materiału i czasu.

Istniejący układ pomieszczeń uległ przebudowie – salonowi przywróciliśmy ogród, kuchni widok na front działki, rozbudowaliśmy strefę wejścia.

Wyburzyliśmy masywne ściany oraz część stropu piwnicy, by przybliżyć strefę dzienną do ogrodu. Wysoki parter starego budynku nie zdawał egzaminu.

Dzięki temu wnętrze zyskało dwa poziomy, stary – wysoki, amfiteatralne schody jako miejsce do organizacji imprez rodzinnych oraz poziom salonu położony tuż nad poziomem terenu. Wysokość parteru zamieniliśmy na wysokość części salonowej dochodzącej do 3,65m.

Istniejące okna powiększyliśmy oraz dodaliśmy okno w jadalni, które wpuszcza do wnętrza przyjemne, zachodnie światło. Wyremontowane zostaną istniejące schody wewnętrzne. Usunęliśmy pomieszczenia zabierające światło klatce schodowej, która zyskała teraz otwarty charakter.

W miejscu rozbudowy od strony ogrodu powstała sypialnia, a dawny balkon frontowy zamieniliśmy na przesłonięty perforowaną elewacją taras.

Złożony charakter budynku podkreślają wykończenia elewacyjne. Istniejące fragmenty budynku wykończone zostały tynkiem, tak jak w pierwotnej wersji.

W nowej części na elewacjach rozbudowy zaprojektowaliśmy okładzinę z perforowanej siatki falistej. Całość w stonowanej kolorystyce, która nawiązuje do historycznego charakteru otoczenia.

Close

Używamy plików cookie i innych technologii śledzenia, aby poprawić jakość przeglądania naszej witryny, wyświetlać spersonalizowane reklamy, analizować ruch w naszej witrynie i wiedzieć, skąd pochodzą nasi użytkownicy. Przez naciśnięcie "AKCEPTUJĘ" lub zamykając ten baner wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie i innych technologii śledzenia.